Full Scale Automatic Rockwell Hardness Tester Apparatus 300HRSS-150
Beijing Samyon Instruments Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : SAMYON
Model Number : 300HRSS-150
Certification : ISO
Place of Origin : CN
MOQ : 1set
Price : Can be negotiated
Payment Terms : Western Union, MoneyGram, , T/T, D/P, D/A
Supply Ability : 100sets per week
Delivery Time : 3-5days
Packaging Details : Wooden case
Name : Rockwell Hardness Test Apparatus
Standard : ISO 6508-2: 2015
Test force : 147.1, 294.2, 441.3N
Unit of display : 0.1HR
Max sample height : 300mm
Contact Now
300HRSS-150 Automatic Full Scale Rockwell Hardness Tester
Application:
Standard:
ASTM E18-2020 Standard Test Methods for Rockwell Hardness of Metallic Materials
Features:
2. Precision conforms to GB/T 230.2, ISO 6508-2 and ASTM E18
3. Test force closed-loop control
4. High accuracy optical grating displacement measuring system
5. Automatic tracking and testing, no test error caused by deformation of frame and workpiece
7. Large test table, which is suitable for testing of abnormal shape and heavy workpieces
8. The first test is effective
9. RS232 data interface (optional), Upper-computer is optional (equipped with special software)
Parameters:
Item Name Details
1 Test force (Rockwell) 588.4, 980.7, 1471N (60, 100, 150kgf)
2 Test force (Superficial Rockwell) 147.1, 294.2, 441.3N (15, 30, 45kgf)
4 Measuring range (Superficial Rockwell)
5 Measuring scale
HRA, HRB, HRC, HRN, HRT
(Scales of F, G are optional)
6 Depth of throat 150mm
7 Max. height of test piece 300mm
8 Unit of display 0.1HR
9 Moving range of measuring head 50mm
10 Output Built-in RS232 interface
11 Dimension 1000 x 600 x 450mm
12 Power 220V AC or 110V AC, 50 or 60Hz